Jak správně zapojit autorádio

Zpět na další články na ELVEautomotive.cz >>>

V tomto článku se dozvíte jak zapojit autorádio, jaké konektory použít a na co si dát při zapojování pozor.

Co by mělo být na autorádiu 

V dnešní době je většina autorádií opatřena tzv. ISO konektory pro napájení a výstupy reproduktorů viz obrázek, v autorádiu je zásuvka, v autě je vidlice. Na rádiu bývá též osazena pojistka.

Když autorádio nemá ISO konektor, používá se pro připojení tato redukce, viz obrázek. Tuto redukci můžete koupit zde >>. Autorádio pak bude jednoduše přenositelné a standardizované.

Aby správně fungoval radiopřijímač, musí být připojena anténa. Pro připojení antény se používá nejčastěji buď ISO nebo DIN anténní konektor. Pokud byste měli v autě DIN připojení, ale v rádiu ISO, zde pořídíte redukci ISO - DIN >>.

A naopak, pokud máte v autě ISO připojení, ale v rádiu DIN, redukci DIN-ISO redukci pořídíte zde >>.

Redukce

Co musí být v autě

V autě musí být připraveno připojení pro reproduktory, napájení autorádia a anténa. Opět nejlepším způsobem je připojení přes ISO konektory (vidlice). Tyto vidlice koupíte zde >>. Pokud z auta koukají jen dráty nebo svorkovnice, tak je dobré na ně tyto ISO konektory - vidlice připojit. Na obrázku níže můžete vidlice vidět. ISO konektor se skládá ze dvou vidlic. Černá vidlice A slouží k napájení autorádia, hnědá vidlice B k připojení reproduktorů. Pod obrázkem je popis, jak se který kontakt má zapojit.

Konektor A:

1. Nezapojeno, 2. Nezapojeno, 3. Nezapojeno, 4. +12V trvale připojených kvůli paměti autorádia (žlutý)

5. Ovládání elektricky výsuvné antény (modrý), 6. Regulace podsvícení autorádia (oranžový), 7. +12V spínaných přes klíček zapalování (červený), 8. -12V kostra (černý)

Konektor B:

1. Pravý zadní reproduktor + (fialový), 2. Pravý zadní reproduktor - (fialovo černý), 3. Pravý přední reproduktor + (šedý), 4. Pravý přední reproduktor - (šedo černý)

5. Levý přední reproduktor + (bílý), 6. Levý přední reproduktor - (bílo černý), 7. Levý zadní reproduktor + (zelený), 8. Levý zadní reproduktor- (zeleno černý)

Na co si dát pozor

  • Dejte pozor na přepólování napájení, může dojít ke zničení autorádia.

  • Pokud nedrží paměť autorádia, nemáte na kontaktu 4 konektoru A trvale připojených +12V (žlutý).

m

Další články na ELVEautomotive.cz >>>