Na co byste neměli zapomenout při výměně pojistek

Zpět na další články na ELVEautomotive.cz >>>

Jak pojistka funguje

Elektrické obvody v automobilu jsou chráněny proti přetížení nebo zkratu tzv. tavnými pojistkami, které jsou umístěny v pojistkové skříni. Tyto pojistky mají mezi svými dvěma kontakty tavný drát, který se právě při překročení jeho jmenovité hodnoty přepálí, tím se rozpojí jištěný obvod a nedojde k jeho zničení nebo v horším případě k požáru vozidla. Pojistky se dle jmenovitého proudu rozlišují barevně a ve většině případů je jejich hodnota na pojistce přímo napsaná. 

Jak se pojistky vyměňují

Přepálená pojistka se vytáhne z patice v pojistkové skříni automobilu a nahradí se pojistkou se stejnou hodnotou jako měla pojistka zničená. Pokud by byla nahrazena pojistkou s menší hodnotou proudu, docházelo by pravděpodobně k častému zničení pojistky a naopak kdyby byla nahrazena pojistkou s větší hodnotou, neplnila by správně ochrannou funkci a mohlo by dojít ke zničení chráněných komponent (relé, světla, zapalovač atd.) nebo i požáru vozidla. Doporučené balení, které byste měli vozit s sebou, můžete vidět např. zde.

S jakými druhy pojistek se můžete setkat

V novějších automobilech se používají standardní nožové pojistky a mini nožové pojistkyMini nožové pojistky se používají pro menší jmenovité proudy a standardní pro větší. Standardní nožové pojistky v různých proudových variantách můžete zakoupit zde a mini nožové pojistky zde.

Keramické kulaté pojistky byly používány ve starších vozech, např. ve vozech Škoda 120.

Tip

Prohlédněte si naši sadu automobilových pojistek (86 dílů), ve které jsou zástupci jak nožových, mini nožových, ale i kulatých pojistek pro starší typy automobilů. Součástí sady je i pinzeta na všechny druhy pojistek umístěných v sadě. V sadě je včetně pinzety 86 dílů.

m

Další články na ELVEautomotive.cz >>>